ZGRADA GIMANZIJE U SMEDEREVSKOJ PALANCI
zavod za zastitu spomenika kulture smederevo tvrdjava smederevo dunav tvrdjava golubac ram tvrdjava spomenici kulture
zavod za zastitu spomenika kulture smederevo tvrdjava smederevo dunav tvrdjava golubac ram tvrdjava spomenici kulture
19207
post-template-default,single,single-post,postid-19207,single-format-standard,bridge-core-2.4,translatepress-sr_RS,ajax_fade,page_not_loaded,qode-page-loading-effect-enabled,, vertical_menu_transparency vertical_menu_transparency_on,qode-title-hidden,footer_responsive_adv,transparent_content,qode-overridden-elementors-fonts,qode-theme-ver-22.5,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.2.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-7

ZGRADA GIMANZIJE U SMEDEREVSKOJ PALANCI

SPOMENIK KULTURE (1983)

Na mestu stare gimnazije, podignuta je 1928-1929. godine zahvanjujući dobrotvornim prilozima građana današnja zgrada Gimnazije. Ovaj objekat je monumentalnih razmera i složene osnove, velikih horizontalnih gabarita, reprezentativnih oblika i arhitekture. Izveden je u masivnom konstruktivnom sistemu sa nosećim zidovima izrađenim od opeke položene u malter. Sastoji se od podruma, prizemlja, sprata i potkrovnog prostora. Međuspratne konstrukcije su armirano betonske, osim konstrukcije između sprata i potkrovnog prostora, koja je izvedena od drveta. Krov ima složenu osnovu, krovna konstrukcija je drvena, nagibi krovnih ravni su pravilni i relativno blagi sa strehama prepuštenim duboko u polje. Krovni pokrivač je biber crep.

Zgrada gimnazije je projektovana u skladu sa tadašnjim principima formiranja funkcionalno-organizacione šeme školskih objekata. Utisku opšte monumentalnosti i otmene reprezentativnosti, uz dozu određene strogosti u formi, posebno doprinosi ulična fasada. Glavna arhitektonska dominanta objekta je posebno naglašen centralni rizalit sa glavnim ulazom u školu iznad koga je kao poseban arhitektonski motiv izveden balkon na stubovima kvadratnog preseka. Dosledno primenjeni renesansni princip pune simetrije u potpunosti je ispoštovan kod ostvarivanja geometrije i ritma, kako oblika i formi, tako i smene punog i praznog. Neorenesansna priroda ovog zdanja ogleda se u svedenoj rustičnoj obradi prizemlja, centralnom rizalitu sa stepeništem i balkonom koji naglašavaju glavni ulaz u objekat, i u određenoj meri u načinu obrade sprata, koja odgovara formi „piano nobbile“.

Gimnazija je jedno vremen nosila ime narodnog heroja Svete Đorđevića, tako da se na zelenoj površini ispred zgrade nalazi njegova spomen bista.

 

 

Lokacija kulturnog dobra


No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.