ARHEOLOŠKI LOKALITET OSTROVO
zavod za zastitu spomenika kulture smederevo tvrdjava smederevo dunav tvrdjava golubac ram tvrdjava spomenici kulture
zavod za zastitu spomenika kulture smederevo tvrdjava smederevo dunav tvrdjava golubac ram tvrdjava spomenici kulture
18962
post-template-default,single,single-post,postid-18962,single-format-standard,bridge-core-2.4,translatepress-sr_RS,ajax_fade,page_not_loaded,qode-page-loading-effect-enabled,, vertical_menu_transparency vertical_menu_transparency_on,qode-title-hidden,footer_responsive_adv,transparent_content,qode-overridden-elementors-fonts,qode-theme-ver-22.5,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.2.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-7

ARHEOLOŠKI LOKALITET OSTROVO

ARHEOLOŠKO NALAZIŠTE (1966)

Na velikoj dunavskoj adi 5 km zapadno od Velikog Gradišta i 1,5 km severoistočno od današnjeg sela Ostrova, nalazi se Arheološki lokalitet Ostrovo. Površinski nalazi otkriveni na više lokacija u severnom i istočnom delu Ade svedoče o trajanju života na ovom prostoru u širokom vremenskom rasponu od gotovo 2000 godina.

Tokom 1967. godine obavljena su sondažna arheološka istraživanja na potezu „Tavan“ i potvrdila su rezultate na koje su ukazivali površinski nalazi. Otkriveni su tragovi naselja iz starijeg gvozdenog doba (800-600 godina pre nove ere). Uglavnom je reč o poluukopanim zemunicama sa zidovima od pletera, oblepljenim blatom i brojnim pokretnim nalazima grnčarije karakteristične za prostor Vojvodine. Nalazi iz antičkog perioda su sporadični (najviše je keltskih) i govore o prolaznom, kratkotrajnom naseljavanju, dok je u  periodu IX-X veka nedaleko od praistorijskog, postojalo i srednjovekovno naselje, sa zemljanim kućama i velikim kalotastim pećima građenim u kombinaciji kamena i zemlje. Srednjovekovna faza je takođe obilovala grnčarijom kuhinjskog tipa (lonci, zdele), tamne boje sa ukrasima u vidu višestrukih valovitih linija.

 

 

Lokacija kulturnog dobra


No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.