LOKALITET VIMINACIJUM U ATARU SELA STARI KOSTOLAC
zavod za zastitu spomenika kulture smederevo tvrdjava smederevo dunav tvrdjava golubac ram tvrdjava spomenici kulture
zavod za zastitu spomenika kulture smederevo tvrdjava smederevo dunav tvrdjava golubac ram tvrdjava spomenici kulture
19169
post-template-default,single,single-post,postid-19169,single-format-standard,bridge-core-2.4,translatepress-sr_RS,ajax_fade,page_not_loaded,qode-page-loading-effect-enabled,, vertical_menu_transparency vertical_menu_transparency_on,qode-title-hidden,footer_responsive_adv,transparent_content,qode-overridden-elementors-fonts,qode-theme-ver-22.5,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.2.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-7

LOKALITET VIMINACIJUM U ATARU SELA STARI KOSTOLAC

ARHEOLOŠKO NALAZIŠTE (1949/2009)

Izuzetan značaj (1979)

Viminacijum (Viminacium) se nalazi na desnoj obali reke Mlave, nedaleko od njenog ušća u Dunav, na teritoriji današnjeg naselja Stari Kostolac. Šira oblast ušća Velike Morave i Mlave u Dunav oduvek je imala važno strateško mesto za kontrolu Balkana i veoma povoljne prirodne uslove za život i razvoj.

Na samom početku romanizacije Podunavlja i uspostavljanja granice (Limes) Rimskog carstva duž Dunava u I veku nove ere, Vimincijum je bio sedište manjih vojnih odreda, da bi dolaskom Sedme Klaudijeve legije u drugoj polovini I veka postao legijski logor i potom se ubrzano razvijao i postao glavni grad provincije Gornje Mezije. Status grada dobio je početkom II veka, a u prvim decenijama III veka dostigao je zenit, kada za vreme Gordijana III postaje kolonija. Od 239. godine stiče pravo kovanja novca i od tada počinje računanje viminaciumske lokalne ere. U IV veku postaje značajno episkopsko sedište. Stradao je u najezdi Huna, verovatno 443. godine i potom više nikada nije obnavljan.

O njegovom značaju i intentivnom životu svedoče brojni arheološki ostaci i pisani izvori. Grad je pored vojnog logora imao razvijeno naselje sa popločanim ulicama, vodovodom, termama, amfiteatrom, pristaništem na Dunavu i brojnim drugim javnim i privatnim građevinama bogato ukrašenim mozaicima i zidnim slikama. Uz naselje i vojni logor formiran je veći broj nekropola, koje se prostiru južno i istočno od grada. Istraženo je preko 13.000 grobova, u kojima je nađeno više od 35.000 predmeta, od kojih su mnogi svetski rariteti. Posebno se izdvajaju zidane grobnice iz IV veka, čija je  unutrašnjost oslikana freskama.

Viminacijum je utvrđen za arheološko nalazište 1949. godine kao potes „Gradac“ i teren zvani „Čair“, što je deo današnjeg lokaliteta Viminacijum koji je utvrđen 2009. godine.

 

 

Lokacija kulturnog dobra


No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.