06 авг СМЕДЕРЕВСКА ТВРЂАВА
СПОМЕНИК КУЛТУРЕ (1946/1975)
Изузетан значај (1979)
Историјске околности условиле су да деспот Ђурађ Бранковић, који је на престолу наследио деспота Стефана Лазаревића, уместо Београда, који је 1427. године припао Угарима, започне изградњу новог престоног града. Из стратешких разлога одлучио се да нову престоницу сагради на заравни код ушћа Језаве у Дунав, 10 km узводно од ушћа Велике Мораве.
Градња је започета 1428. године у великој журби и тајности, уз повећане напоре због непостојања каменолома у близини. Природа терена условила је троугаони облик основе Тврђаве. Најпре је изграђен Утврђени двор са пет масивних кула, двојном улазном и мањом помоћном капијом. За административне потребе изграђена је репрезентативна Зграда са двораном уз Дунавски бедем, од које су очувана четири велика камена прозора – бифоре, а за становање Палата на југу и Помоћна зграда уз Језавски бедем. Према копну је са јужне стране изграђен широки водени ров. Радови су окончани 1430. године, о чему поуздано сведочанство представља монументални ктиторски натпис на Крстатој кули.
Друга фаза изградње трајала је од 1430. до 1439. године, када је идеја стварања великог престоног града заокружена. Следећи почетну архитектонску концепцију, дограђен је бедем са 19 масивних кула према рекама и копну, који је штитио простор од 10,5 ha површине.
Мада је Тврђава грађена по највишим стандардима тадашње војне архитектуре, већ током изградње претрпела је извесне измене. Због увођења артиљерије у наоружање изграђен је спољни одбрамбени бедем, са топовским отворима око Утврђеног двора. Међутим, све је то било недовољно и већ од 1439. до 1444. године Турци први пут освајају Смедерево. Недуго потом, нашавши се под великим унутрашњим проблемима и спољним притисцима 1459. године следи други пад Смедерeва, који је представљао и крај средњовековне српске државности.
Тешке историјске околности условиле су убрзани развој Смедерева, које за веома кратко време постало динамичан политички, црквени, културни, трговачки и економски центар, али недуго затим и последња престоница средњовековне Србије.
У оквиру Турског царства Смедерево је имало променљив значај. У почетку је било веома важно за стабилизовање прилика на северним границама и за ширење на запад. Тада су изграђени спољашњи бедеми и три полигоналне топовске куле на угловима и једном према вароши. Након преношења турске офанзиве, на Будимпешту и Беч попут других утврђења у унутрашњости и смедеревско губи на значају.
Делимично је оживело у време аустро-турских ратова крајем XVII и почетком XVIII века, када је током Аустријске власти, дограђен још један, много шири палисадни бедем, који је повезивао и веома удаљене, али стратешки важне положаје у залеђу града.
Током XX века претрпела је велика разарања у два светска рата услед бомбардовања и велике експлозије 5. јуна 1941. године. Након Другог светског рата постаје градски парк.
Посебан значај Смедеревске тврђаве огледа се у изворно очуваној концепцији града, као најмонументалнијег споменика средњовековне војне архитектуре у Србији, што је посебно наглашено опсежним радовима на уређењу, конзервацији и рестаурацији, који са прекидима трају од велике експлозије до најновијих времена.
Локација Смедеревске тврђаве
ЦРКВА СВЕТЕ ТРОЈИЦЕ У ЖАГУБИЦИ
СПОМЕНИК КУЛТУРЕ (1983) Црква Свете Тројице у Жагубици подигнута је у периоду од 1873. до 1875. године у центру варошице …
ЦРКВА СВЕТИХ БЕСРЕБРЕНИКА КОЗМЕ И ДАМЈАНА У АЗАЊИ
СПОМЕНИК КУЛТУРЕ (1999) Црква Светих бесребреника Козме и Дамјана у Азањи подигнута је у периоду од 1884. до 1889. године …
ЦРКВА СВЕТИХ ПЕТОЗАРНИХ МУЧЕНИКА У СМОЉИНЦУ
СПОМЕНИК КУЛТУРЕ (1975/1983) Црква Светих Петозарних мученика у Смољинцу подигнута је 1847. године на темељима старије цркве. О години градње, …
ЦРКВА СВЕТИХ ПЕТРА И ПАВЛА У КОЛАРИМА
СПОМЕНИК КУЛТУРЕ (1986) Црква Светих Петра и Павла подигнута је 1847. године на месту старе цркве брвнаре из 1717. године …
ЦРКВА СВЕТИХ ПЕТРА И ПАВЛА У ЛОЗОВИКУ
СПОМЕНИК КУЛТУРЕ (1988) Црква Светих Петра и Павла у Лозовику грађена је у периоду од 1890. до 1893/4. године. Налази …
ЦРКВА СВЕТИХ ПЕТРА И ПАВЛА У РАНОВЦУ
СПОМЕНИК КУЛТУРЕ (1969/1987) Црква Светих Петра и Павла у Рановцу подигнута је 1875/76. године. Налази се ван центра села, на …
ЦРКВА СВЕТОГ АРХАНГЕЛА ГАВРИЛА И СОБРАШИЦА У КУСАТКУ
СПОМЕНИК КУЛТУРЕ (1987) Црква Светог архангела Гаврила у Кусатку позната и као манастир Пиносава, подигнута је у периоду од 1841 …
ЦРКВА СВЕТОГ АРХАНГЕЛА ГАВРИЛА У БАНИЧИНИ
СПОМЕНИК КУЛТУРЕ (2002) Црква Светог архангела Гаврила у Баничини подигнута је 1892. године у центру села. Изведена је у класицистичком …
ЦРКВА СВЕТОГ АРХАНГЕЛА ГАВРИЛА У ВЕЛИКОМ ГРАДИШТУ
СПОМЕНИК КУЛТУРЕ (1981) Црква Светог архангела Гаврила у Великом Градишту подигнута је у периоду од 1852-1854. године, на месту старије …
ЦРКВА СВЕТОГ АРХАНГЕЛА ГАВРИЛА У РАКИНЦУ
СПОМЕНИК КУЛТУРЕ (2002) Црква Светог архангела Гаврила у Ракинцу подигнута је 1875. године заслугом свешеника Милоша Илића. Црква припада типу …
ЦРКВА СВЕТОГ АРХАНГЕЛА МИХАИЛА, СТАРА ШКОЛА И ГРОБЉЕ У ШЕТОЊАМА
СПОМЕНИК КУЛТУРЕ (1986) Црква Светог архангела Михаила у Шетоњама подигнута је 1829. године, с тим што је припрата са звоником …
ЦРКВА СВЕТОГ ВАЗНЕСЕЊА У ГОЛОБОКУ
СПОМЕНИК КУЛТУРЕ (2002) Црква Светог Вазнесења у Голобоку подигнута је 1894. године и налази се у центру села. У основи …
ЦРКВА СВЕТОГ ВАЗНЕСЕЊА У ЖАБАРИМА
СПОМЕНИК КУЛТУРЕ (1985) Црква Светог Вазнесења у Жабарима подигнута је 1874. године у центру насеља, близу пута Пожаревац – Свилајнац …
ЦРКВА СВЕТОГ ВАЗНЕСЕЊА У КУЧЕВУ
СПОМЕНИК КУЛТУРЕ (1983) Црква Светог Вазнесења у Кучеву подигнута је 1903/08. године у центру насеља. Пре ње постојала је старија …
ЦРКВА СВЕТОГ ВАЗНЕСЕЊА У ПЕТРОВЦУ НА МЛАВИ
СПОМЕНИК КУЛТУРЕ (1983) Црква Светог Вазнесења у Петровцу на Млави подигнута је у периоду од 1866. до 1869. године великим …
ЦРКВА СВЕТОГ ВЕЛИКОМУЧЕНИКА ГЕОРГИЈА У СМЕДЕРЕВУ
СПОМЕНИК КУЛТУРЕ (1982) Црква Светог великомученика Георгија у Смедереву спада међу највеће храмове XIX века у Србији. Изведена као прва …
ЦРКВА СВЕТОГ ГЕОРГИЈА У НОВОМ СЕЛУ
СПОМЕНИК КУЛТУРЕ (1988) Црква Светог Георгија у Новом Селу подигнута је 1893. године. Изведена је у духу романтизма, као једнобродна …
ЦРКВА СВЕТОГ ИГЊАТИЈА БОГОНОСЦА У МАЛОМ ЦРНИЋУ
СПОМЕНИК КУЛТУРЕ (1984) Црква Светог Игњатија Богоносца у Малом Црнићу подигнута је 1892. године заслугом индустријалца Антона И. Бајлонија, о …
ЦРКВА СВЕТОГ ИЛИЈЕ У СИМИЋЕВУ
СПОМЕНИК КУЛТУРЕ (1987) Црква Светог Илије у Симићеву саграђена је 1901. године у центру села, према пројекту Министарствa грађевина. Изведена …
ЦРКВА СВЕТОГ НИКОЛЕ У АЛЕКСАНДРОВЦУ
СПОМЕНИК КУЛТУРЕ (1985) Црква Светог Николе у Александровцу подигнута је 1884. године у центру села. У основи је једнобродна грађевина …
Sorry, the comment form is closed at this time.