20 маја ИКОНЕ УРОША ПРЕДИЋА ВРАЋЕНЕ СУ У ТОДИЋЕВУ ЦРКВУ НАКОН РЕСТАУРАЦИЈЕ
Недавно су из Галерије Матице српске у Новом Саду, са рестаурације која је реализована у периоду 2017-2019. године, враћене три покретне иконе Уроша Предића које су цркви Св. великомученика Георгија – задужбини бродарског капетана и бродовласника Драгутина В.Тодића у Костолцу у време изградње храма поклонили индустријалци Ђорђе Вајферт, сопственик и др Фердинанд Грамберг и Шарл Марешал управници Рудника угља „Костолац“.
У питању су штафелајне слике великог формата, рађене техником уља на платну, са религијском тематиком: Св. Георгије убија аждају, Св. Игњатије и Св. Прокопије. Иконе су насликане и поклоњене Тодићевој задужбини убрзо по освећењу храма 1925. године и деценијама су биле изложене негативном утицају нестабилне температуре и влажности у цркви, као и неповољном деловању високе концентрације нечистоће у ваздуху која допире са оближњег пепелишта ТЕ Костолац, што је довело до бројних оштећења на бојеном слоју, платну и рамовима.
Конзервацију и рестаурацију икона из Тодићеве цркве у Старом Костолцу извела је сликар конзерватор Сандра Јаковљевић у Галерији Матице српске у Новом Саду, уз надзор водећих стручњака за рестаурацију слика Уроша Предића. Пројекат је успешно реализован захваљујући јавно-приватном партнерству, односно иницијативи Снежане Милошевић сликарке из Костолца која је обезбедила финансијску подршку костолачког огранка Електропривреде Србије, уз ангажовање сликара конзерватора Сандре Јаковљевић која је 2015. године израдила пројекат. С обзиром на чињеницу да се ради о сликама у саставу непокретног културног добра цркве Св. Георгија у Старом Костолцу, у реализацију пројекта су се укључиле и надлежне стручне службе Регионални завод за заштиту споменика културе Смедерево и Републички завод за заштиту споменика културе Београд јер је за извођење конзерваторско-рестаураторских радова било неопходно претходно прибавити услове и сагласности на пројекат, док су Српска православна црква као власник, односно Епархија браничевска и владика Игњатије дали сагласност и благослов за рестаурацију икона.
Рестаурацији икона Уроша Предића претходили су архитектонски радови на овом споменику културе, односно статичка санација цркве и рестаурација фасада са веома богатом декоративном пластиком, који су изведени током 2012. године, док се на локалитету Мали град – Тодића црква већ годинама спроводе археолошка ископавања у оквиру пројекта Истраживање средњевековног Браничева, Народног музеја у Пожаревцу.
20.5.2019. В.М.
Sorry, the comment form is closed at this time.